A perfekcionizmus két oldala
A perfekcionizmust a legtöbben negatív személyiségjegynek tekintik, és nincsenek tudatában annak, hogy ez milyen viselkedési formákkal jár együtt. Egy perfekcionista embernek nehéz lehet belátni akár azt is, hogy ő perfekcionista, hiszen az egy esetleges gyengeségére hívhatja fel a figyelmet. De mi is pontosan a perfekcionizmus? És biztos, hogy csak gyengeség lehet? A perfekcionizmussal foglalkozó kutatások…
A perfekcionizmus eredete
Az 1930-as 50-es évektől kezdve foglalkoznak a perfekcionizmus kérdésével, azonban ebben az időszakban úgy tekintettek a perfekcionizmusra, mint egy neurotikus személyiségjegyre. A fókusz leginkább a perfekcionizmus és az egészségügyi problémák kapcsolatán volt, mint pl. a depresszió, anorexia, stressz. Ezt követően egyre többen kezdték felfedezni, hogy a neurotikus, negatív oldal mellett lehet, egy pozitív, “normális” oldal…
Miben rejlik a tökéletesség?
“Senkinek sem kell tökéletesnek lennie. Bőven elég a törekvés arra, hogy kicsit csiszolni próbáljunk magunkon. Ez elérhető, a tökéletesség eleve reménytelen. Sok minden zsúfolódik össze egy emberben: “sugár és salak”, ettől ember.“ (Popper Péter) Tökéletesség, perfekció, teljesség. Mindenkinek mást jelent. Megalkuvás nélkül a tökéletesre törekedni, kihozni magunkból a lehető legtöbbet, még akkor is arrébb rakni…
Kövesd az oldalt!
A feliratkozással az email címedre érkezik minden új tartalom.